ΛΥΚΕΙΟ ΑΚΡΟΠΟΛΕΩΣ
Τηλεομοιότυπο: 22499029
Μενού

Γ΄ Φάση της Έρευνας σχετικά με το Φαινόμενο της Βίας στο Σχολείο

ΛΥΚΕΙΟ ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ                                                                                               Κ110/Μ46/Γ10

ΣΧΟΛΙΚΗ   ΧΡΟΝΙΑ  2022 – 2023

Θέμα: Γ΄ Φάση της Έρευνας σχετικά με το Φαινόμενο της Βίας στο Σχολείο

Το Σχολείο μας λαμβάνει μέρος στη Γ΄ Φάση της Παγκύπριας Έρευνας σχετικά με το φαινόμενο της Βίας στο Σχολείο.

Στη Γ΄Φάση της Έρευνας καλούνται να συμμετάσχουν:

α) όλοι/όλες οι εκπαιδευτικοί

β) όλοι/όλες οι μαθητές/τριες

γ) όλοι οι γονείς/κηδεμόνες μαθητών/τριών

Κυριότεροι στόχοι της πιο πάνω έρευνας, μεταξύ άλλων, είναι:

• Η εξαγωγή βασικών αποτελεσμάτων και συμπερασμάτων σχετικά με τις μορφές και την έκταση της βίας σε κάθε σχολική μονάδα και Παγκύπρια.
  • Η διερεύνηση του φαινομένου της βίας στο σχολείο σε σχέση με διάφορες παραμέτρους που αφορούν στο σχολικό και στο οικογενειακό περιβάλλον, στο ευρύτερο κοινωνικό πλαίσιο και σε ατομικούς παράγοντες που σχετίζονται με το ίδιο το παιδί.
  • Εξαγωγή συμπερασμάτων σχετικά με προστατευτικούς παράγοντες και παράγοντες επικινδυνότητας γύρω από το φαινόμενο της βίας στο σχολείο.
  • Δημιουργία κεντρικής τράπεζας δεδομένων στο ΥΠΑΝ, για σκοπούς παρακολούθησης του φαινομένου της σχολικής βίας και χάραξη πολιτικής

Πληροφορίες για την έρευνα και οι υπερσύνδεσμοι για τα  σχετικά ερωτηματολόγια έχουν αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του Σχολείου.

Η συμπλήρωση των ερωτηματολογίων από όλους τους συμμετέχοντες θα πρέπει να ολοκληρωθεί το αργότερο μέχρι τις 30 Απριλίου

28 Φεβρουαρίου 2023                                               ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ