ΛΥΚΕΙΟ ΑΚΡΟΠΟΛΕΩΣ

Αρμοδιότητες και καθήκοντα Διευθυντικής Ομάδας

ΕΙΔΙΚΑ ΚΑΘΗΚΟΝΤΑ ΒΟΗΘΩΝ ΔΙΕΥΘΥΝΤΩΝ/ΤΡΙΩΝ Α΄

Υπεύθυνη Δ.Δ.Κ.: Χαρούλα Αναστασίου, Β.Δ. Α΄, Μαθηματικός

(α) Είναι συνυπεύθυνη για την προώθηση των στόχων της σχολικής χρονιάς και των ειδικών στόχων της σχολικής μονάδας.

(β) Έχει την ευθύνη για την ανάπτυξη της δημιουργικής απασχόλησης των μαθητών μέσα από την κατάρτιση, παρακολούθηση, συντονισμό και αξιολόγηση του προγράμματος ΔΔΚ.

(γ) Έχει την ευθύνη για τη διεξαγωγή των Μαθητικών Εκλογών.

(δ) Εποπτεύει τη λειτουργία του Κεντρικού Μαθητικού Συμβουλίου και των Συμβουλίων Τμημάτων (τακτική σύγκληση και συζήτηση θεμάτων που αφορούν στη μαθητική κοινότητα, λήψη αποφάσεων μέσα από δημοκρατικές διαδικασίες).

(ε) Έχει τη γενική ευθύνη οργάνωσης και λειτουργίας των ελεύθερων δραστηριοτήτων/Ομίλων (κατανομή εκπαιδευτικών και μαθητών/τριών σε Ομίλους και σχεδιασμός δραστηριοτήτων που να προωθούν τους στόχους κάθε Ομίλου).

(στ) Έχει τη γενική ευθύνη για τους Φακέλους Επιτευγμάτων (Portfolio) των μαθητών/τριών (ηλεκτρονική καταχώριση των δραστηριοτήτων και αποτίμηση της επίδοσης κάθε μαθητή/τριας στο ΔΔΚ).

(ζ) Έχει τη γενική ευθύνη για ουσιαστική αξιοποίηση των περιόδων δημιουργικής απασχόλησης των μαθητών/τριών (κενών) (δημιουργία Τράπεζας Υλικού, που να περιλαμβάνει εκπαιδευτικές ταινίες μικρού ή μεγάλου μήκους, επιτραπέζια παιχνίδια, επιμορφωτικό υλικό για θέματα που αφορούν στους νέους κτλ.)

(η) Εποπτεύει την ετοιμασία εσωτερικών κανονισμών του σχολείου που εκπονούνται από την Επιτροπή Κανονισμών.

(θ) Έχει την εποπτεία των Υπευθύνων Τμήματος.

(ι) Είναι υπεύθυνη της Επιτροπής Αγωγής Υγείας, Πρόληψης Βίας και Παραβατικότητας.

(ια) Έχει τη γενική ευθύνη για τη λήψη μέτρων ασφάλειας και υγείας κατά του covid-19 και εποπτεύει τις καθαρίστριες.

Υπεύθυνος Τομέα: Μιχάλης Μιχαήλ, Β.Δ.Α΄, Φυσικός

(α) Είναι συνυπεύθυνος για την προώθηση των στόχων της σχολικής χρονιάς και των ειδικών στόχων της σχολικής μονάδας.

(β) Έχει την ευθύνη οργάνωσης/διοίκησης των εργαστηρίων, των ειδικών αιθουσών και των άλλων εξειδικευμένων και μη χώρων του σχολείου.

(γ) Είναι υπεύθυνος για την υλικοτεχνική υποδομή, τον εξοπλισμό και τη χρήση και αξιοποίηση όλων των σχολικών χώρων.

(δ) Έχει την ευθύνη για τη διανομή και φύλαξη των σχολικών βιβλίων.

(ε) Έχει την εποπτεία της εκπόνησης του ωρολογίου προγράμματος, του προγράμματος στέγασης των τμημάτων, των προγραμμάτων εφημερεύσεων και εγγραφών, του προγράμματος των εξετάσεων, ανεξετάσεων, εξετάσεων μετάταξης, κατατακτηρίων εξετάσεων και οποιωνδήποτε εξετάσεων και διαγωνισμών διενεργούνται στο σχολείο, καθώς και του προγράμματος των επιτηρήσεων.

(στ) Έχει την ευθύνη για τη διεξαγωγή των Προαγωγικών και Απολυτήριων Εξετάσεων και των Παγκυπρίων Εξετάσεων για πρόσβαση στα ΑΕΙ.

(ζ) Εποπτεύει την Προγραμματίστρια του σχολείου και έχει την ευθύνη ετοιμασίας των αναγκών του σχολείου.

(η) Είναι υπεύθυνος για την Ασφάλεια και Υγεία, Πολιτική Άμυνα και Οδική Ασφάλεια.

(θ) Είναι υπεύθυνος της Επιτροπής Οικονομικού Ελέγχου.

Παιδαγωγική Σύμβουλος: Μαίρη Κυπριανού, Β.Δ.Α΄, Φιλόλογος

(β) Οργανώνει την ενδοσχολική επιμόρφωση των εκπαιδευτικών στη σχολική μονάδα (σεμινάρια επιθεωρητών, Διήμερο του Εκπαιδευτικού, επιστημονικά συνέδρια και σεμινάρια, ημερίδες, διαλέξεις, δειγματικές διδασκαλίες, πρόγραμμα μεντόρων και όποιες άλλες επιμορφωτικές δράσεις παρέχουν ευκαιρίες για την επαγγελματική ανάπτυξη των εκπαιδευτικών).

(γ) Έχει την ευθύνη για την οργάνωση και τον συντονισμό των δράσεων που προνοεί η εφαρμογή του προγράμματος επαγγελματικής μάθησης (διερεύνηση αναγκών της σχολικής μονάδας και του διδακτικού προσωπικού, καταρτισμός προγράμματος επιμορφωτικών δράσεων, επιλογή εκπαιδευτών, υποβολή-έγκριση προγράμματος από Κ.Σ., αξιολόγηση και ανατροφοδότηση)

(δ) Έχει την ευθύνη για τη διοργάνωση δράσεων παιδαγωγικού χαρακτήρα που εμπλουτίζουν το πρόγραμμα και τις μαθησιακές εμπειρίες των μαθητών/τριών (εκπαιδευτικές επισκέψεις και εκπαιδευτικό μέρος των εκδρομών, διαλέξεις από ειδικούς επιστήμονες, επαγγελματίες, λογοτέχνες, ανθρώπους των γραμμάτων και των τεχνών).

(ε) Έχει τη γενική ευθύνη του Προγράμματος Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης.

(στ) Είναι υπεύθυνη για τη σταθερή και συνεπή εφαρμογή των διαδικασιών που προβλέπει ο Κώδικας Αντιρατσιστικής Πολτικής

(ζ) Εποπτεύει την τακτική διεξαγωγή των Συντονισμών κατά ειδικότητα, όπως και την εποικοδομητική συνεργασία μεταξύ των εκπαιδευτικών σε θέματα υλοποίησης των στόχων του Αναλυτικού Προγράμματος, διδακτικής μεθοδολογίας, αντικειμενικής αξιολόγησης των μαθητών/τριών, διαχείρισης τάξης κτλ.

(η) Εποπτεύει την τακτική σύγκληση και ουσιαστική λειτουργία των Παιδαγωγικών Ομάδων των τμημάτων, ώστε να δρομολογηθούν λύσεις σε προβλήματα που πιθανόν να αφορούν στη συμπεριφορά, την πειθαρχία, την επίδοση και την πρόοδο των μαθητών/τριών.

(θ) Είναι υπεύθυνη για τη συμμετοχή των μαθητών/τριών σε Διαγωνισμούς.

ΕΙΔΙΚΑ ΚΑΘΗΚΟΝΤΑ ΒΟΗΘΩΝ ΔΙΕΥΘΥΝΤΩΝ/ΤΡΙΩΝ

ΒΟΗΘΟΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ/ΤΡΙΑ

ΚΑΘΗΚΟΝΤΑ

1.