ΛΥΚΕΙΟ ΑΚΡΟΠΟΛΕΩΣ
Τηλέφωνο: 22490510
Τηλεομοιότυπο: 22499029
Μενού

Πρόγραμμα «Σχολείο Πρεσβευτής του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου»: μια χαραμάδα βιωματικής μάθησης στο Λύκειο Ακροπόλεως

Πρόγραμμα «Σχολείο Πρεσβευτής του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου»:

μια χαραμάδα βιωματικής μάθησης στο Λύκειο Ακροπόλεως

Τον Σεπτέμβριο του 2022 μια μεγάλη πόρτα ανοίχτηκε μπροστά μας. Το σχολείο μας, το Λύκειο Ακροπόλεως, μας επέλεξε ως δόκιμους/ες πρεσβευτές/ειρες του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου. Ήταν μία τεράστια ευθύνη καθώς έπρεπε μέσα από ποικίλες δράσεις να προάγουμε τις αξίες, τις αρχές και τους στόχους της ΕΕ, στον σχολικό μας χώρο αλλά και στην ευρύτερη κοινωνία, εμπλέκοντας ταυτόχρονα ολόκληρη τη μαθητική κοινότητα. Γενικότερα, οι πρεσβευτές/ειρες του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου επιτελούν ουσιαστικό ρόλο στις προσπάθειες ενημέρωσης για το όραμα και τους στόχους της ΕΕ, φέρνοντας το έργο του Κοινοβουλίου πιο κοντά στους νέους της Ευρώπης. Οι νεαροί/ες πρεσβευτές/ειρες επιλέγονται από σχολεία τους σε όλη την Ευρώπη και λαμβάνουν εκπαίδευση σχετικά με τις πολιτικές και τις πρωτοβουλίες της ΕΕ.

Σε αυτό το άρθρο, θα μοιραστούμε τις δικές μας εμπειρίες από τη συμμετοχή μας στο πρόγραμμα, καθώς μέσα από τη διοργάνωση ποικίλων δράσεων (ενημερωτικών διαλέξεων, βιωματικών εργαστηρίων κτλ.) στοχεύουμε να συμβάλουμε στη συμμετοχή των νέων σε μία δημοκρατική, ειρηνική και ευημερούσα Ευρώπη. Ας δούμε λοιπόν πώς εργαστήκαμε για να συμβάλουμε και εμείς στη διαμόρφωση του μέλλοντος της Ευρώπης.

Στο ξεκίνημα της προσπάθειάς μας, βασικότερή μας προτεραιότητα ήταν η ενημέρωση των συμμαθητών/τριών και των καθηγητών/τριών μας για το πρόγραμμα. Έτσι, προχωρήσαμε με τη δημιουργία «INFO POINT», δηλαδή ενός χώρου πληροφοριών για την ΕΕ στην είσοδο του σχολείου μας, αλλά και με τη δημιουργία λογαριασμών και λογότυπου στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης (Facebook, Instagram). Με τον τρόπο αυτό, ήταν εφικτή η παρουσίαση του προγράμματος και η συνεχής επαφή των μελών της σχολικής μας κοινότητας με χρήσιμες πληροφορίες για την ΕΕ.